SPOLUPRÁCE-KLASTRY VÝZVA IV - INTERNACIONALIZACE
Přeshraniční meziklastrová spolupráce pro rozvoj nově vzniklých hodnotových řetězců v oblasti leteckého průmyslu
Číslo projektu: CZ.01.1.02/0.0/0.0/17_150/0011802
Cíle MLK v oblasti přeshraniční/mezinárodní spolupráce a internacionalizace jsou zejména nalezení partnerů v oblasti VaVaI. Specifikace témat z leteckého průmyslu a letectví společně s univerzitami a vytvoření takového projektu. Nebo zapojení se do mezinárodních projektů, které jsou a budou řešeny se zahraničními partnery. Dále podpora a propagace MLK a jeho aktivit na významných veletrzích a výstavách. Pořádání konferencí s důrazem na nejnovější trendy a technologie s mezinárodní účastí. V neposlední řade „incomingové“ a matchmakingové mise za účelem nalezení zahraničního partnera a představení schopností a technologií MLK.
Projekt internacionalizace MLK podpoří jak organizaci, tak její členy v aktivitách na poli mezinárodních VaVaI projektů, propagace členů a klastru, zvýšení kvalifikace zaměstnanců a informovanost všech zúčastněných o aktuálních trendech v oblasti letectví.
V leteckém průmyslu je důležité držet krok se světovou konkurencí a akceptovat rychle se vyvíjející technologické trendy. Účast pracovníků Moravského leteckého klastru na nejdůležitějších konferencích, workshopech a leteckých výstavách přinese pro všechny členy informace o aktuálním dění. Toto podpoří jejich konkurenceschopnost a bude mít pozitivní ekonomický dopad.
SPOLUPRÁCE-KLASTRY VÝZVA VII - INTERNACIONALIZACE
Přeshraniční meziklastrová spolupráce pro rozvoj nově vzniklých hodnotových řetězců v oblasti leteckého průmyslu 2020-2022
Číslo projektu: CZ.01.1.02/0.0/0.0/20_334/0023608
XXXCíle MLK v oblasti přeshraniční/mezinárodní spolupráce a internacionalizace jsou zejména nalezení partnerů v oblasti VaVaI. Specifikace témat z leteckého průmyslu a letectví společně s univerzitami a vytvoření takového projektu. Nebo zapojení se do mezinárodních projektů, které jsou a budou řešeny se zahraničními partnery. Dále podpora a propagace MLK a jeho aktivit na významných veletrzích a výstavách. Pořádání konferencí s důrazem na nejnovější trendy a technologie s mezinárodní účastí. V neposlední řade „incomingové“ a matchmakingové mise za účelem nalezení zahraničního partnera a představení schopností a technologií MLK.
Projekt internacionalizace MLK podpoří jak organizaci, tak její členy v aktivitách na poli mezinárodních VaVaI projektů, propagace členů a klastru, zvýšení kvalifikace zaměstnanců a informovanost všech zúčastněných o aktuálních trendech v oblasti letectví.
V leteckém průmyslu je důležité držet krok se světovou konkurencí a akceptovat rychle se vyvíjející technologické trendy. Účast pracovníků Moravského leteckého klastru na nejdůležitějších konferencích, workshopech a leteckých výstavách přinese pro všechny členy informace o aktuálním dění. Toto podpoří jejich konkurenceschopnost a bude mít pozitivní ekonomický dopad.
V rámci projektu se bude klastr získat partnery z dalších evropských klastrů a společně s nimi podporovat matchmaking firem. Dále se budeme snažit zapojit do evropských konsorcií a podávat společné projekty do programů EU jako HORIZON EUROPE, COSME a jiné. To by mělo dále přinést benefity členským firmám a podporovat jejich inovace.
Jedním z výstupů projektu bude také pracovní roadmapa rozvoje partnerství s dalšími evropskými výzkumnými subjekty.
Registrační číslo projektu: CZ.03.1.52/0.0/0.0/19_110/0010864
Doba realizace projektu: 1.6. 2019 – 31.5.2022
Celková výše projektu: 19 922 560,00 Kč
Příjemcem je Moravský letecký klastr, z.s.
Cílovou skupinu tvoří zaměstnanci jednotlivých členských podniků.
Projekt cílí především na rozvoj pracovních znalostí, dovedností a profesních kompetencí potřebných pro kvalitní výkon práce u zaměstnavatele a dále na komplexnost plánování rozvoje lidských zdrojů v dlouhodobém horizontu, což by mělo přispět ke stabilitě zaměstnanecké základny členských podniků a také k jejich konkurenceschopnosti v oboru.
VOUCHERY ASISTENCE PROJEKTU SMART AKCELERÁTOR ZLÍNSKÉHO KRAJE II
Voucher Asistence - MLK Internacionalizace 2020-2022
„Příprava strategického projektu MLK Internacionalizace 2020-2022 je podpořena prostřednictvím poskytnutí voucheru asistence v rámci projektu Smart akcelerátor Zlínského kraje II, reg. č. CZ.02.2.69/0.0/0.0/18_055/0016072, financovaného z prostředků Evropských strukturálních a investičních fondů a Zlínského kraje.“
MLK chce dále rozvíjet své aktivity k propojení jednotlivých evropských leteckých klastrových organizací a navazovat spolupráci v evropském výzkumném prostoru, zapojovat se do přeshraničních sítí excelentních klastrů (s důrazem na budoucí výzvy a klíčové technologie) a koordinovat přístup na třetí trhy. Klíčovou aktivitou projektu je networking se zahraničními klastry, lobbing v zájmu členských společností a podpora českého leteckého průmyslu v evropském prostoru a celosvětově. Záměrem je inovovat firemní kultury firem v Zlínskem kraji a tím zlepšit postavení a vnímaní firem v mezinárodním měřítku, čím se zvýší jejich flexibilita a vybavenost kvalifikovanými pracovníky a zvyšováním počtem inovací ve firmách.
Proto jsme podali žádost o podporu do programu SPOLUPRÁCE-KLASTRY VÝZVA VII - INTERNACIONALIZACE s projektem který navazuje na projekt MLK Internacionalizace 2017-2019.
Na přípravu této žádosti a studie proveditelnosti jsme získali finanční podporu 147 000,-Kč (což představovalo 85% reálných nákladů) z programu Vouchery Asistence Zlínského kraje.
Voucher Asistence - mezinárodní projekt ETNA
„Příprava strategického projektu ETNA je podpořena prostřednictvím poskytnutí voucheru asistence v rámci projektu Smart akcelerátor Zlínského kraje II, reg. č. CZ.02.2.69/0.0/0.0/18_055/0016072, financovaného z prostředků Evropských strukturálních a investičních fondů a Zlínského kraje.“
MLK se velmi aktivně snaží podporovat konkurenceschopnost svých členů skrz inovace ve výrobních procesech a také zavádění nových metod pokročilé výroby. Proto v roce 2020 podal spolu s mezinárodním konsorciem projekt s názvem ETNA.
ETNA - increases the competitiveness of SMEs providing easy and pan-European access to advanced manufacturing
ETNA posílí konkurenceschopnost evropských malých a středních podniků vytvořením celoevropského rámce zaměřeného na malé a střední podniky, který bude poskytovat požadovanou technologickou, ekonomickou a vzdělávací pomoc v oblasti pokročilých výrobních technologií (AMT) za účelem zlepšování jejich produktů nebo procesů, které pohánějí inovace. Projekt propojí významné technologické centra a univerzity, které se zabývají výzkumu a zavádění pokročilých výrobních postupů a konceptů průmyslu 4.0, s průmyslovými podniky (MSP). K propojení bude využívat průmyslové uskupení (klastry) jako pomoc k přístupu k společnostem. Bude se analyzovat stav v podnicích a následně skrz projektové financování nabídne firmám možnost, koučinku, tréninku, poradenství k zavádění principů a inovací AMT. Dá tedy příležitost zdarma využít špičkových evropských expertů a informací.
Žádost byla podána do programu Horizon 2020 Framework Programme - For a better innovation support to SMEs (H2020-INNOSUP-2018-2020).
Na přípravu této žádosti a studie proveditelnosti jsme získali finanční podporu 153 000,-Kč (což představovalo 85% reálných nákladů) z programu Vouchery Asistence Zlínského kraje.